خانه / روانشناسی / زندگی موفق / چگونه رهبران تجاری مشهور با استرس کنار می‌آیند؟

چگونه رهبران تجاری مشهور با استرس کنار می‌آیند؟

بیل گیتس، الون ماسک و ریچارد برانسون چگونه با استرس کنار می‌آیند؟

کیم لاشانس شاندراو: می‌گویند وقتی به بالاترین نقطه برسی تنها خواهی ماند. انگار خیلی هم استرس‌آور است.

وقتی در راس یک شرکت قرار داشته باشی همه نگاه‌ها به سمت توست. کار طاقت‌فرسا، ساعات طولانی کاری و مسوولیت‌های بی‌پایان روی شانه‌هایت سنگینی خواهد کرد. فشار زیادی روی توست. نحوه کنار آمدنت با این موضوع یا به موفقیت تو و شرکتت می‌انجامد، یا به شکست…

جف بزوس، بنیانگذار آمازون با درست کردن آن‌چه باعث استرس می‌شود با استرس خود کنار می‌آید. زمانی که موضوعی باعث استرس او می‌شود، او آن را مانند زنگ خطری در نظر می‌گیرد که نباید نادیده گرفته شود.

این مدیرعامل سختکوش سایت آمازون وقتش را به نگرانی در مورد مسائل استرس‌آور تلف نمی‌کند. می‌گوید:

«به محض آن که متوجه استرس شوم، دست به کار می‌شوم؛ تلفنی می‌زنم، ایمیلی می‌فرستم یا هر کاری که بتواند مشکل را حل کند، انجام می‌دهم. حتی اگر این مشکل حل نشود نیز صرف بررسی و پرداختن به مشکل میزان استرس را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.» و زمانی که تمام مشکلات حل شوند، او می‌خندد؛ خنده بلند و طولانی…

از طرف دیگر الون ماسک رویکردی فراتر از بی‌خیال ماجرا شدن در برابر فشار ناشی از مسائل کاری در پیش می‌گیرد. او در مصاحبه‌اش با نیویورک‌تایمز گفته است:

«ایجاد یک شرکت کار بسیار دشواری است.» یکی از دوستان من می‌گوید: «تاسیس یک شرکت مانند خوردن شیشه و خیره شدن به گودالی عمیق است.

شما باید کارهای زیادی انجام دهید که بهشان علاقه‌ای ندارید. هیچ زمانی برای کنار رفتن و مداوای زخم‌هایتان نخواهید داشت. اجازه ندهید استرس باعث کناره‌گیری شما شود. در عوض، از آن به منزله سوختی استفاده کنید که حرکت موشک‌وار شما را تامین می‌کند.»

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاکتیک‌های کاهش استرس تاجران مشهور دنیا به ادامه مطلب توجه کنید.

رهبران تجاری مشهور چگونه با استرس کنار می‌آیند؟

وجه تمایز افراد موفق و افراد ناموفق در چیست؟

عزم راسخ و تلاش جدی نقش مهمی در این موضوع دارند، اما مدیریت مناسب استرس نیز به رفع موانع، کمک و انگیزه شما را در طول مسیر حفظ می‌کند.

حالت استرس

هرکسی که برنامه پر‌مشغله‌ای داشته باشد و کارهای زیادی راباید سر وقت تحویل دهد ممکن است دچار استرس شود.

۳۹ درصد از بیماری‌های مرتبط با کار به استرس، افسردگی و اضطراب مربوط می‌شوند.

۴۷ درصد از مردم هر روز با استرس دست و پنجه نرم می‌کنند.

سالانه ۴/۱۰ میلیون روز کاری به دلیل استرس و اضطراب بیهوده می‌گذرند.

رهبران کسب و کار مشهور چگونه با استرس کنار می‌آیند؟

استرس یک عارضه جانبی طبیعی و ناشی از میل و تلاش برای رسیدن به اهداف است. اما دستیابی به آرزوهایتان به این معنا نیست که باید از استرس رنج ببرید.

به چند نکته مفید از متخصصان توجه کنید و سعی کنید از این به بعد رفتاری خونسرد و آرام در هنگام کار داشته باشید.

بیل گیتس

48زمانی که فشار و استرس را احساس کردید، از آن دور شوید و روی کارهای پیش رویتان تمرکز کنید.

مدیرعامل، رئیس سابق هیات مدیره و یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت

«توانایی آرام کردن اوضاع، تمرکز روی مسائلی که واقعا اهمیت دارند، تفکر در مورد اصول اساسی… این حالتی ویژه از نبوغ است.»

آن را ساده نگه دارید

زمانی که فشار و استرس را احساس کردید، از آن دور شوید و روی کارهای پیش رویتان تمرکز کنید. اگر مسائل را ساده نگه دارید می‌توانید دید بهتری نسبت به کار پیدا کنید و مدیریت بیشتری روی آن داشته باشید.

استیو جابز

مدیرعامل، رئیس هیات مدیره و یکی از بنیانگذاران شرکت اپل

اگر فقط بنشینید و مشاهده کنید خواهید دید که ذهن‌تان تا چه حد بی‌قرار خواهد شد. اگر بخواهید آرامش کنید، بدتر خواهد شد اما در طول زمان به آرامش خواهد رسید… ذهن‌تان آرام‌تر و زمان به شدت طولانی‌تر می‌شود و دید گسترده‌تری نسبت به گذشته پیدا خواهید کرد.

تامل کنید

مشکل را شناسایی کرده، کنترل آن را به دست گرفته و پیش بروید. شما با شناخت و در دست‌گیری موقعیت‌های استرس‌زا احساس کنترل بیشتر و ذهن بازتری خواهید داشت.

ریچارد برانسون

50کمی صبر کنید و در نظر بگیرید که چه مشکلاتی واقعا استرس‌ زا هستند.

گروه شرکت‌های ویرجین

اگر من یک‌شبه سازمان بزرگ ویرجین را از دست بدهم، فقط می‌روم و در جایی مانند بالی زندگی می‌کنم. اما اگر مشکلی برای خانواده‌ام پیش بیاید، آن وقت است که دچار مشکل شده‌ام.

چیزی را که اهمیت دارد به خاطر داشته باشید

کمی صبر کنید و در نظر بگیرید که چه مشکلاتی واقعا استرس‌زا هستند. مسائل مهم زندگی را در خاطر داشته باشید: سلامتی و خانواده. این موضوع مهم باعث می‌شود ذهن‌تان از استرس‌های کاری خلاص شود.

جف بزوس

مدیرعامل، رئیس هیات مدیره و بنیانگذار سایت آمازون

استرس در درجه اول از عدم انجام کاری ناشی می‌شود که می‌توانستید روی آن کنترل داشته باشید… به محض آن که متوجه استرس شوم، سریع دست به کار می‌شوم؛ تلفنی می‌زنم، ای‌میلی می‌فرستم… این اقدامات استرس را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

الون ماسک

49به جای آن که به استرس اجازه دهید تا مانع پیشرفت شما شود، آن را از معادله خارج کنید و پیش بروید.

یکی از بنیانگذاران Paypal، مدیرعامل و مدیر ارشد فناوریSpaceX، مدیرعامل و مدیر ارشد طراحی محصول Tesla Motors

مردم باید کاملا ترس‌های غیرعقلانی را نادیده بگیرند. اگر آن ترس منطقی‌ست و با این حال ارزش‌اش را دارد، بهتر است به کارشان ادامه دهند.

به دنبالش برو

به جای آن که به استرس اجازه دهید تا مانع پیشرفت شما شود، آن را از معادله خارج کنید و پیش بروید. اگر فقط کار خودتان را بکنید و نگران نباشید، از ایجاد استرس جلوگیری خواهید کرد و باری از روی دوش‌تان برداشته خواهد شد.

سوزان وویچیتسکی

به نظر من بسیار اهمیت دارد که زمانی را به خودتان اختصاص دهید. من دریافته‌ام که گاهی نگرش‌ها و ایده‌های خوبی در هنگام استراحت به ذهن انسان می‌رسد.

به تعادل برسید

کار بی‌وقفه تنها به سوخت انرژی و کاهش کارایی می‌انجامد. میان زندگی حرفه‌ای و شخصی‌تان تعادل ایجاد کنید؛ این تعادل باعث احساس شادابی و انرژی بیشتر شما می‌شود.

جک دورسی

یکی از بنیانگذاران و ایجاد‌کنندگان توئیتر و بنیانگذار و مدیرعامل Square

من فکر می‌کنم استرس از مسائل ناخواسته ناشی می‌شود… هرچه هماهنگی بیشتری میان کارهایی که انجام می‌دهید ایجاد کنید و هرچه تداوم بیشتری در برنامه‌تان داشته باشید، به استرس کمتری دچار خواهید شد.

از قبل برنامه‌ریزی کنید

ریتمی برای خود ایجاد کنید. از قبل برنامه‌ریزی کنید و طبق یک چارچوب کار کنید. تداوم بیشتر در برنامه‌های روزانه به افزایش تمرکز و درک کلی از مسائل خواهد انجامید.

برخلاف مهارت‌هایی که با ما متولد شده‌اند، مدیریت استرس چیزی‌ست که باید در طول زندگی آن را بیاموزیم. اگر بتوانید این توصیه‌ها را آویزه گوش‌تان کنید و از بهترین افراد چیزهایی بیاموزید، زندگی کارآمد‌تر، لذت‌بخش‌تر و بی‌استرس‌تری را خواهید گذراند.

منبع: مجله خلاقیت

درباره ی ashiyanak.com

مطلب پیشنهادی

ترفندهای زبان بدن که شما را دوست داشتنی و مرکز توجه قرار می دهد

زبان بدن یک ارتباط غیرکلامی است که ما به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه از آن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *