خانه / تکنولوژی / کامپیوتر و اینترنت / استفاده صحیح از رسانه

استفاده صحیح از رسانه

يافته‌­ها، نشان می­ دهند كه استفاده مداوم از تلفن همراه تأثيرات منفی زيادی بر سلامت جسمانی و روان‌ شناختی كاربران دارد.

تالیف: حمید ریماز (کارشناس ارشد ارتباطات)

با گسترش ارتباطات و وسایل ارتباطی، هر روز بیش از پیش به اهمیت استفاده از آن‌­ها در زندگی انسان­ها افزوده می‌­شود. «تا سه دهه قبل، استفاده از وسایلی چون تلفن همراه و رایانه مطرح نبود و ضرورتی برای آداب استفاده از این وسایل نیز وجود نداشت؛ ولی با نگاهی به آمار نفوذ تلفن همراه و کاربران رایانه و توجه به نقش ارتباطی که این وسایل در جامعه دارند، آموزش آداب استفاده از رسانه­‎های جمعی ضرورت می­یابد و به اندازه فراگیری خواندن، نوشتن و… مهم است.»

اطلاعات بیشتر، یعنی قدرت بیشتر از این رو، برای شناخت بهتر رسانه‏­ های امروزی، سواد رسانه‌­ای نقش مهمی دارد. «سواد رسانه‌­ای، قدرت درک نحوه كار رسانه­ ها و معنی‌ سازی در آن­هاست؛ اين كه چگونه سازماندهی می­شوند و چگونه از آن‌­ها استفاده می­‎‌شود.

«به عبارت ديگر در عصر جديد و با ويژگی ظهور وسايل ارتباط نوين به مراتب بيش از گذشته، ما و به‌ ويژه فرزندانمان تحت بمباران رسانه‌­ای هستيم. به نظر می‌­رسد بهترين راه ممكن برای بقا در اين شبكه اطلاعاتی، حفظ استقلال، اجتناب از انفعال، بهره­ مندی از تفكری منتقدانه و افزايش مهارت‌­ها و توانايی‌­ها در برخورد با اين امواج فراگير است. اين امر، تنها از طريق تكامل سواد رسانه‌­ای ميسر است.

سواد رسانه‌­ای، نه تنها به بزرگسالان، بلكه به كودكان هم مهارت‌­های لازم برای برقراری ارتباطی آگاهانه و متفكرانه با رسانه را می‌­آموزد.» از این رو، ‏باید با شناخت درست از رسانه، بتوانیم از ورود اطلاعات و فرهنگ ناصحیح جلوگیری کرده و خود و خانواده خود را از تهاجم فرهنگی، حفظ کنیم؛ «طوری كه امروزه در كشورهايی مثل كانادا و ژاپن كه سردمدار سواد رسانه­ ای هستند، این موضوع را جزء عناوين درسی مدارس خود قرار داده‌ اند؛ در حالی كه در ايران، حتی بیشتر دانشجويان رشته ارتباطات، با اين مقوله آشنايی چندانی ندارند.» بنابراين، با توجه به اهميت روز افزون سواد رسانه‌­ای، ضرورت بحث‌­های ارتباطی بيشتر احساس می‌­شود.

دراین جا به دورسانه که از کاربرد بیشتری درجامعه برخوردار است می ­پردازیم:

تلفن همراه

رسانه­ های ارتباط جمعی، به دلیل نقش واسطه‌­ای آن­ها در انتقال و تبادل پیام و تولید و انتشار نمادها برای ایجاد دگرگونی فرهنگی، از اهمیت ویژه‏­ای برخوردارند. «بین رسانه­‎‌ها، تلفن همراه یکی از پدیده ­های نو ظهور عصر الکترونیک است که در چند دهه اخیر به‌ عنوان یک وسیله ارتباط جمعی، جایگاه ویژه‏­ای میان مردم، به‌ ویژه جوانان پیدا کرده است.»

فناوری اطلاعاتی و ارتباطی تلفن همراه به‌ طور خاص، از زمان رشد سريع­ اش (اواخر دهه ۱۹۹۰)، در زندگی فردی و اجتماعی بشر، با قابلیت ­‎های فراوانی چون: فیلم ‎برداری، عکاسی، بلوتوث، اتصال به اینترنت، پیام چند رسانه‌­ای، موقعیت ­یاب و چندین قابلیت دیگر، جایگاه ویژه­‎ای نزد کودکان و نوجوانان یافته و فناوری جوانان شده است؛ اما مانند دیگر فناوری ­‎ها، معایب و محاسنی دارد که والدین باید از آنها آگاهی یابند تا از بروز مشکلات، جلوگیری کنند.

آسیب­ های جسمی و روانی تلفن همراه

پژوهشگران در بررسی آسیب‌­های احتمالی تلفن همراه، در درجه اول اهمیت، متوجه ابعاد ملموس زیستی و جسمانی آن شدند و در درجه بعدی، به تبعات روانی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و عقیدتی‌­ اش توجه نشان دادند.

«کاربرانی که در طول روز برای ساعات طولانی از تلفن‏­ های همراه استفاده می‏­ کنند و وقت خود را به صحبت‌ کردن یا ارسال پیام‌ کوتاه صرف می ­کنند، احتمالاً با اختلالات روانی مواجه خواهند شد. شواهد همچنين نشان می‌­دهد كه استفاده مفرط از تلفن همراه، با الگو های رفتاری خاص مانند شب بيداری، اشتغال به تبادل پيام‌ كوتاه و همچنين وابستگی عاطفی ارتباط دارد؛ طوری كه اين افراد معتقدند بدون استفاده از تلفن همراه، قادر به زندگی نيستند.

يافته‌­ها، نشان می­ دهند كه استفاده مداوم از تلفن همراه تأثيرات منفی زيادی بر سلامت جسمانی و روان‌ شناختی كاربران دارد.» «صحبت با تلفن همراه در مكان عمومی، حاوی تضادی در فضای اجتماعی است كه فرض می­ شود، مردم در آن چهره‏­ای متفاوت دارند.» چت‌ کردن، استفاده از سایت ‎­های نامناسب، تصاویر برهنه و مستهجن، تهیه‏ و ارسال ویروس ‎­های رایانه­‎ ای برای دیگران و ارسال پیام‌های کوتاه‏ طنز آمیز، سیاسی و خلاف عرف، در صدر استفاده جوانان از امکانات پیشرفته ارتباطی قرار دارند. «بررسی­های نظری و تجربی حکایت از آن دارند که یکی از تبعات روان‎‏شناختی تلفن همراه، کاهش تدریجی شرم و حیا، در کاربران است. در این زمینه، «جوینسون»، درباره استفاده هرزه‏ نگاران از فناوری ‎­های ارتباطی برای اهداف و مقاصد خودشان، خاطرنشان می ‏­سازد:

«اصولاً هرزه‌ نگاران، در استفاده از فناوری­­های جدید، همواره به‏ سرعت عمل کرده ‏­اند؛ به این معنا که دیر زمانی از اختراع عکاسی، تلفن، سینما، فیلم ‏­های هشت ‌­میلی ‌­متری و VHS نگذشته بود که این فن‏آوری ­‎ها، برای تولید و مصرف فرآورده ­های هرزه‏ نگارانه، استفاده شدند.

علاوه بر این، با ظهور فناوری ‎­های جدیدتر، مصرف هرزه‎ نگاری به‌ طور فزاینده ‏­ای به یک رفتار خصوصی بدل شده است؛ به این معنا که هزینه تولید و توزیع فیلم ­های سینمایی سبب شده بود تا قبل از ظهور ویدئو، مردم بیشتر به‎ صورت دسته‏ جمعی به تماشای هرزه‏ نگاری بپردازند. بنابراین می‌­توان با رعایت نکات زیر، ضررهای آن را به حداقل رساند.

راهکارهای نحوه استفاده از تلفن همراه

* زمان تماس و مکالمه با تلفن همراه را کاهش دهید. مطالعات نشان می‌ ­دهد که اگر بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت شود، امواج مغزی کاربران تحت تأثیر امواج تلفن همراه قرار می ­گیرد.

* والدین حتی‌ المقدور سعی کنند تا هجده‌ سالگی برای فرزندشان گوشی تهیه نکنند. اگر هم تهیه کردند، باید مقرراتی برای استفاده از آن وضع کنند. بهتر است والدین گوشی ­هایی خریداری کنند که دارای قابلیت نظارت و کنترل باشد، تا فرزندان نتوانند به هر چیزی که خواستند دست یابند و با هر کس تماس برقرار کنند. همچنین باید سعی شود، زمان مکالمه آن‎ها محدود شود.

* این به هیچ‌ وجه درست نیست که کودکان یک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند؛ چون مغز آنان در حال رشد بوده و اثر امواج تلفن همراه تأثیر فراوانی بر آن خواهد گذاشت. بهتر است کودکان جز در موارد ضروری، با تلفن همراه خود صحبت نکنند.

* باید شرایط لازم برای توسعه مهارت ­ها و تخصص ­­ها بین جوانان و رشد خود باوری در آنان ایجاد شود.

* برای پیشگیری از یأس جوانان در تشکیل خانواده و گرایش آنان به دوست‎­ یابی و تماشای صحنه ­های مستهجن در فضاهای مجازی، زمینه ارضای صحیح غرایز را فراهم آورید و فرهنگ ازدواج را گسترش دهید.
* والدین باید برای اشتغال و جلوگیری از معضل بیکاری فرزندان وارد عمل شوند؛ چون فرد بیکار، بهترین طعمه برای اعتیاد به فضاهای مجازی است.

* ارزش­‎های اخلاقی را به شیوه ‏­های مطلوب گسترش دهید.

* باورهای دینی را تعمیق و درونی نمایید.

پایان قسمت اول

منبع: ماهنامه کیان بهبود

درباره ی ashiyanak.com

مطلب پیشنهادی

نرم افزار هایی که باعث می شود اینستاگرام شما هک شود

به موازات ورود اپلیکیشن اینستاگرام، اپلیکیشن های جانبی روز به روز جای خودشان را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *