خانه / اسلایدر / دشت سوسن بهشتی در ایذه خوزستان

دشت سوسن بهشتی در ایذه خوزستان

رشته کوه زاگرس که از شمال غرب تا جنوب شرق ایران کشیده شده در طول مسیرش زیبایی‌های بی‌نظیری را ایجاد کرده است. دره‌ها، ‌قله‌ها،‌ کوهپایه‌ها و دشت‌ها و پرشمار چشمه‌هایی که از ارتفاعات آن سرچشمه می‌‌گیرند در استان‌های مختلف پراکنده شده‌اند. یکی از این استان‌ها که از زیبایی‌های این معجزه طبیعت بی‌نصیب نمانده خوزستان است.استانی که در نوروز دیدنی و این زمان بهترین فصل سفر به آن است. شهرستان ایذه واقع در شمال شرقی خوزستان در بخش کوهستانی این استان واقع شده و دشت سوسن در حوالی این شهر، مقصدی فوق‌العاده برای سفر نوروزی شماست. دشتی که به‌وسیله رودخانه کارون که از پهنه آن می‌گذرد به دو بخش تقسیم می‌شود. 

8-برای رسیدن به دشت سوسن باید مسیری ۵۰ کیلومتری از ایذه را در کوهستان طی کنید و در نهایت، جاده شما را به سوی یک دشت سرازیر می‌کند؛ دشتی وسیع که با کوه‌های بلند محصور شده است. این دشت پر از گل‌های رنگارنگ و خودرو، امکان پیاده‌روی را در مسیرهای پاکوبش فراهم می‌کند و اگر به کوه پیمایی نیز علاقه‌مند باشید می‌توانید به ارتفاعات آن صعود کنید. همچنین می‌شود با قایق به آن سوی کارون که دشت را دو نیمه کرده است رفت و بعد از مدتی پیاده‌‌روی سری هم به روستاهای زیبای آن منطقه زد؛ از جمله ده ثریا که شما را به یاد ماسوله خواهد انداخت.

9همچنین از آنجایی که این دشت در حد فاصل دو سد کارون ۳ و شهید عباسپور قرار گرفته است، سوار بر قایق و این‌بار با طی طریق در طول رودخانه می‌توانید به دریاچه شهید عباسپور برسید که در جای خود بسیار زیبا و فرح‌بخش است. علاوه‌بر این جاذبه‌های طبیعی که شرح و معرفی تمامی آنها از حوصله این مقال خارج است، دیدنی‌های تاریخی زیادی نیز در اطراف ایذه و کوه‌هایی که گرداگرد آن سر برافراشته‌اند وجود دارد. از جمله کول فرح و اشکفت سلمان که با سنگ نبشته‌ها و نگاره‌هایی که در دل کوه حکاکی شده‌اند، بخشی از تاریخ باستانی این دیار را برای شما روایت می‌کنند.

5دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی همچون تپه‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌ها (سنگ‌ مزار به شکل شیرهای سنگی که به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می‌شده است) می‌باشد. وجود دو عامل زمین‌های حاصلخیز و راه‌های ارتباطی با دیگر نقاط در گذشته، عامل مهمی در پیدایش آثار و اماکن متعدد در این ناحیه بوده است که اکنون در جای جای بخش سوسن* دیده می‌شود.

7

13

14

2-

3-4

6-

منبع: دنیای اقتصاد/آشیانک

درباره ی ashiyanak.com

مطلب پیشنهادی

۷ نکته مهم برای متوقف شدن ریزش مو

برای پیشگیری از ریزش مو ۷ نکته مهم پیشنهاد می‌کنیم که رعایت آنها می‌تواند سودمند …

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *